Samsung Galaxy A14 Price in Pakistan
Samsung Galaxy A14
Rs. 34,899
OutOfStock
Colors
Samsung Galaxy A14 Price & Specifications
| Release Date | 30-06-2023 |
| SIM Support | Dual Sim, Dual Standby (Nano-SIM) |
| Phone Dimensions | 167.7 x 78 x 9.1 mm |
| Phone Weight | 201 g |
| Operating System | Android 13 |
| Screen Size | 6.6 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2408 pixels |
| Phone Type | FHD+ Infinity-V Immersive display |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | Micro SD up to 1TB |
| Type | (Li-Po Non removable), 5000 mAh |
| Front Camera | 13 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 50 MP + 5 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | Exynos 850 (8nm) |
| GPU | Powerful Octa Core 2.0GHz LPDDR4 |
Samsung Galaxy A14 price in Pakistan is 34,899 PKR. Samsung Galaxy A14 is available with a variant 128 Storage. This storage is enough to save important data. Samsung Galaxy A14 launched with impressive color options light_green,black,silver. Samsung Galaxy A14 phone weighs only 201 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Samsung Galaxy A14 is set up with a 50 MP + 5 MP + 2 MP back camera and 13 MP selfie camera. The processor Exynos 850 (8nm) and Powerful Octa Core 2.0GHz LPDDR4 ensure the smooth performance of Samsung Galaxy A14. The Display of Samsung Galaxy A14 supports Resolution up to 1080 x 2408 pixels and the screen Size is 6.6 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.6 inches. Mobile battery capacity is (Li-Po Non removable), 5000 mAh. This Samsung mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Samsung Galaxy A14 price.
Read More +Samsung Latest Mobiles
Samsung Upcoming Mobiles
Samsung Galaxy A14 Availability
| Expected Price: | Rs. 34,899 |
| Release Date: | June 30, 2023 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Samsung Galaxy A14 Price and Specs
| Samsung Galaxy A14 4GB RAM and 128GB Storage | Rs. 34,899 |
| Samsung Galaxy A14 6GB RAM and 128GB Storage | Rs. 40,899 |