Samsung Galaxy A05 Price in Pakistan
Samsung Galaxy A05
Rs. 29,400
InStock
Samsung Galaxy A05 Price & Specifications
| Release Date | 09-02-2024 |
| SIM Support | Dual-SIM (Nano-SIM) |
| Phone Dimensions | 168.8 x 78.2 x 8.8 mm |
| Phone Weight | 195 |
| Operating System | Android |
| Screen Size | 6.7 inches |
| Screen Resolution | 720 x 1600 |
| Phone Type | PLS LCD |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | MicroSD (Up to 1TB) |
| Type | 5000 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 50.0 MP + 2.0 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | FHD (1920 x 1080) @60fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | N/A |
| Processor | Mediatek MT6769V/CZ Helio G85 (12nm) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
samsung galaxy a05 price in Pakistan is 25,499 PKR. samsung galaxy a05 is available with a variant 128 Storage. This storage is enough to save important data. samsung galaxy a05 launched with impressive color options light_green,black,silver. samsung galaxy a05 phone weighs only 195 which is suitable for those who carry it in hand for a long time. samsung galaxy a05 is set up with a 50.0 MP + 2.0 MP back camera and 8 MP selfie camera. The processor Mediatek MT6769V/CZ Helio G85 (12nm) and Mali-G52 MC2 ensure the smooth performance of samsung galaxy a05. The Display of samsung galaxy a05 supports Resolution up to 720 x 1600 and the screen Size is 6.7 Inches. The phone Screen is protected with the latest 6.7 Inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh. This Samsung mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and samsung galaxy a05 price.
Read More +Samsung Latest Mobiles
Samsung Upcoming Mobiles
Samsung Galaxy A05 Availability
| Expected Price: | Rs. 29,400 |
| Release Date: | February 09, 2024 |
| Phone Status: | InStock |
Samsung Galaxy A05 Price and Specs
| Samsung Galaxy A05 6GB RAM and 128GB Storage | Rs. 29,400 |
| Samsung Galaxy A05 4GB RAM and 128GB Storage | Rs. 25,499 |
| Samsung Galaxy A05 4GB RAM and 64GB Storage | Rs. 21,199 |