Realme Note 70 Price in Pakistan
Realme Note 70
Rs. 27,400
InStock
Colors
Realme Note 70 Price & Specifications
| Release Date | 08-09-2025 |
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | 167.20 x 76.60 x 7.94mm |
| Phone Weight | 201g |
| Operating System | Android 15 |
| Screen Size | 6.74 inches |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Phone Type | HD+ 90Hz |
| Screen Protection | No |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | Yes |
| Type | 6300mAh |
| Front Camera | 5 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | 720p@30fps |
| Back Camera | 13 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | T7250 |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
realme note 70 price in Pakistan is 27,400 PKR. realme note 70 is available with a variant 128 Storage. This storage is enough to save important data. realme note 70 launched with impressive color options beach_gold,obsidian_black. realme note 70 phone weighs only 201g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. realme note 70 is set up with a 13 MP back camera and 5 MP selfie camera. The processor T7250 and Mali-G57 MP1 ensure the smooth performance of realme note 70. The Display of realme note 70 supports Resolution up to 720 x 1600 pixels and the screen Size is 6.74 Inches. The phone Screen is protected with the latest 6.74 Inches. Mobile battery capacity is 6300mAh. This Realme mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and realme note 70 price.
Read More +Realme Latest Mobiles
Realme Upcoming Mobiles
Realme Note 70 Availability
| Expected Price: | Rs. 27,400 |
| Release Date: | September 08, 2025 |
| Phone Status: | InStock |
Realme Note 70 Price and Specs
| Realme Note 70 4GB RAM and 128GB Storage | Rs. 27,400 |
| Realme Note 70 6GB RAM and 128GB Storage | Rs. 29,000 |