Realme Note 50 Price in Pakistan
Realme Note 50
Rs. 22,699
OutOfStock
Realme Note 50 Price & Specifications
| Release Date | 23-01-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 167.2 x 76.7 x 7.9 mm |
| Phone Weight | 186 g |
| Operating System | Android 13, Realme UI T |
| Screen Size | 6.74 inches |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Phone Type | IPS HD+ |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 64 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | microSDXC |
| Type | 5000 mAh |
| Front Camera | 5 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | 720p@30fps |
| Back Camera | 13 MP + QVGA |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | Unisoc Tiger T612 |
| GPU | Mali-G57 |
Realme Note 50 price in Pakistan is 22,699 PKR. Realme Note 50 is available with a variant 64 Storage. This storage is enough to save important data. Realme Note 50 launched with impressive color options sky_blue,midnight_black. Realme Note 50 phone weighs only 186 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Realme Note 50 is set up with a 13 MP + QVGA back camera and 5 MP selfie camera. The processor Unisoc Tiger T612 and Mali-G57 ensure the smooth performance of Realme Note 50. The Display of Realme Note 50 supports Resolution up to 720 x 1600 pixels and the screen Size is 6.74 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.74 inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh. This Realme mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Realme Note 50 price.
Read More +Realme Latest Mobiles
Realme Upcoming Mobiles
Realme Note 50 Availability
| Expected Price: | Rs. 22,699 |
| Release Date: | January 23, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Realme Note 50 Price and Specs
| Realme Note 50 4GB RAM and 64GB Storage | Rs. 22,699 |
| Realme Note 50 4GB RAM and 128GB Storage | Rs. 23,999 |