Realme Narzo 80 Price in Pakistan
Realme Narzo 80
Rs. 52,500
Coming Soon
Colors
Realme Narzo 80 Price & Specifications
| Release Date | 25-04-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 163 x 75.5 x 8 mm |
| Phone Weight | 188 g |
| Operating System | Android 14, Realme UI 5.0 |
| Screen Size | 6.67 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Phone Type | N/A |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 6 |
| Card Slot | Unspecified |
| Type | Li-Ion 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 16 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 50 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
Realme Narzo 80 price in Pakistan is 52,500 PKR. Realme Narzo 80 is available with a variant 128 Storage. This storage is enough to save important data. Realme Narzo 80 launched with impressive color options Olive Green,Sky Blue. Realme Narzo 80 phone weighs only 188 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Realme Narzo 80 is set up with a 50 MP + 2 MP back camera and 16 MP selfie camera. The processor Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) and Mali-G68 MC4 ensure the smooth performance of Realme Narzo 80. The Display of Realme Narzo 80 supports Resolution up to 1080 x 2400 pixels and the screen Size is 6.67 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.67 inches. Mobile battery capacity is Li-Ion 5000 mAh, non-removable. This Realme mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Realme Narzo 80 price.
Read More +Realme Latest Mobiles
Realme Upcoming Mobiles
Realme Narzo 80 Availability
| Expected Price: | Rs. 52,500 |
| Release Date: | April 25, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Realme Narzo 80 Price and Specs
| Realme Narzo 80 6GB RAM and 128GB Storage | Rs. 52,500 |
| Realme Narzo 80 6GB RAM and 128GB Storage | Rs. 52,500 |