Realme Narzo 50A Prime Price in Pakistan
Realme Narzo 50A Prime
Rs. 22,299
OutOfStock
Realme Narzo 50A Prime Price & Specifications
| Release Date | 30-05-2023 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 164.4 x 75.6 x 8.1 mm |
| Phone Weight | 189 g |
| Operating System | Android 11, Realme UI 2.0 |
| Screen Size | 6.6 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2408 pixels |
| Phone Type | IPS LCD, 600 nits (peak) |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 64 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 8 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | 720p@30fps |
| Back Camera | 50 MP + 2 MP + 0.3 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | Unisoc Tiger T612 |
| GPU | Mali-G57 |
Realme Narzo 50A Prime price in Pakistan is 22,499 PKR. Realme Narzo 50A Prime is available with a variant 4GB RAM and 64GB Storage. This storage is enough to save important data. Realme Narzo 50A Prime launched with impressive color options black,blue. Realme Narzo 50A Prime phone weighs only 189 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Realme Narzo 50A Prime is set up with a 50 MP + 2 MP + 0.3 MP back camera and 8 MP selfie camera. The processor Unisoc Tiger T612 and Mali-G57 ensure the smooth performance of Realme Narzo 50A Prime. The Display of Realme Narzo 50A Prime supports Resolution up to 1080 x 2408 pixels and the screen Size is 6.6 inches. Mobile battery capacity is Li-Po 5000 mAh, non-removable. This Realme mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Realme Narzo 50A Prime price.
Read More +Realme Latest Mobiles
Realme Upcoming Mobiles
Realme Narzo 50A Prime Availability
| Expected Price: | Rs. 22,299 |
| Release Date: | May 30, 2023 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Realme Narzo 50A Prime Price and Specs
| Realme Narzo 50A Prime 4GB RAM and 64GB Storage | Rs. 22,299 |
| Realme Narzo 50A Prime 4GB RAM and 128GB Storage | Rs. 23,499 |