Realme GT Neo 8 Pro Price in Pakistan
Realme GT Neo 8 Pro
Rs. 71,999
Coming Soon
Colors
Realme GT Neo 8 Pro Price & Specifications
| Release Date | 09-02-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 163.9 x 75.8 x 8.9 mm |
| Phone Weight | 199 g |
| Operating System | Android 14 |
| Screen Size | 6.74 inches |
| Screen Resolution | 1240 x 2772 pixels |
| Phone Type | N/A |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | No |
| Type | 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 16 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Back Camera | 50 MP + 8 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X2 & 3x2.5 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
Realme GT Neo 8 Pro price in Pakistan is 71,999 PKR. Realme GT Neo 8 Pro is available with a variant 8GB RAM and 256GB Storage. This storage is enough to save important data. Realme GT Neo 8 Pro launched with impressive color options Purple,Black,White. Realme GT Neo 8 Pro phone weighs only 199 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Realme GT Neo 8 Pro is set up with a 50 MP + 8 MP + 2 MP back camera and 16 MP selfie camera. The processor Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X2 & 3x2.5 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) and Adreno 730 ensure the smooth performance of Realme GT Neo 8 Pro. The Display of Realme GT Neo 8 Pro supports Resolution up to 1240 x 2772 pixels and the screen Size is 6.74 inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh, non-removable. This Realme mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Realme GT Neo 8 Pro price.
Read More +Realme Latest Mobiles
Realme Upcoming Mobiles
Realme GT Neo 8 Pro Availability
| Expected Price: | Rs. 71,999 |
| Release Date: | February 09, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Realme GT Neo 8 Pro Price and Specs
| Realme GT Neo 8 Pro 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 71,999 |