Realme GT 6 Price in Pakistan
Realme GT 6
Rs. 149,899
OutOfStock
Colors
Realme GT 6 Price & Specifications
| Release Date | 01-11-2024 |
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | 162 x 75.1 x 8.65 mm |
| Phone Weight | 199 g |
| Operating System | Android 14 based upon Realme UI 5.0 |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Screen Resolution | 1264 x 2780 Pixels with 6000nit Ultra Bright Display and Up to 120Hz Refresh Rate |
| Phone Type | LTPO AMOLED |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Internal Memory | 512 |
| RAM | 16 |
| Card Slot | no |
| Type | 5500mAh Massive Battery. |
| Front Camera | 32MP Sony IMX615 Camera |
| Front Flash Light | Yes |
| Front Video Recording | 4K@30fps, default 1080P@30fps, 720p@30fps |
| Back Camera | 50 MP Sony LYT-808 OIS Camera + 50MP Samsung S5KJN5 Camera + 8 MP Sony IMX355 Camera |
| Back Flash Light | Dual LED Flash |
| Back Video Recording | 4K@60fps/30fps, 1080P @60fps/30fps, 720P@60fps/30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Snapdragon® 8s Gen 3 Chipset |
| GPU | Adreno 735 |
Realme GT 6 price in Pakistan is 149,899 PKR. Realme GT 6 is available with a variant 512 Storage. This storage is enough to save important data. Realme GT 6 launched with impressive color options razor_green,fluid_sliver. Realme GT 6 phone weighs only 199 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Realme GT 6 is set up with a 50 MP Sony LYT-808 OIS Camera + 50MP Samsung S5KJN5 Camera + 8 MP Sony IMX355 Camera back camera and 32MP Sony IMX615 Camera selfie camera. The processor Snapdragon® 8s Gen 3 Chipset and Adreno 735 ensure the smooth performance of Realme GT 6. The Display of Realme GT 6 supports Resolution up to 1264 x 2780 Pixels with 6000nit Ultra Bright Display and Up to 120Hz Refresh Rate and the screen Size is 6.78 inch. The phone Screen is protected with the latest 6.78 inch. Mobile battery capacity is 5500mAh Massive Battery.. This Realme mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Realme GT 6 price.
Read More +Realme Latest Mobiles
Realme Upcoming Mobiles
Realme GT 6 Availability
| Expected Price: | Rs. 149,899 |
| Release Date: | November 01, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Realme GT 6 Price and Specs
| Realme GT 6 16GB RAM and 512GB Storage | Rs. 149,899 |