Realme C73 Price in Pakistan
Realme C73 Price & Specifications
| Release Date | 16-07-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 167.3 x 76.7 x 7.7 mm |
| Phone Weight | 189 g |
| Operating System | Android 14 |
| Screen Size | 6.75 inches |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Phone Type | N/A |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 6 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Type | 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 8 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 720p@30fps |
| Back Camera | 50 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 |
Realme C73 price in Pakistan is 36,999 PKR. Realme C73 is available with a variant 128 Storage. This storage is enough to save important data. Realme C73 launched with impressive color options Leather Blue,Jade Green. Realme C73 phone weighs only 189 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Realme C73 is set up with a 50 MP back camera and 8 MP selfie camera. The processor Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) and Mali-G57 ensure the smooth performance of Realme C73. The Display of Realme C73 supports Resolution up to 720 x 1600 pixels and the screen Size is 6.75 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.75 inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh, non-removable. This Realme mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Realme C73 price.
Read More +Realme Latest Mobiles
Realme Upcoming Mobiles
Realme C73 Availability
| Expected Price: | Rs. 36,999 |
| Release Date: | July 16, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Realme C73 Price and Specs
| Realme C73 6GB RAM and 128GB Storage | Rs. 36,999 |