Realme C67 Price in Pakistan
Realme C67
Rs. 36,499
OutOfStock
Realme C67 Price & Specifications
| Release Date | 10-01-2024 |
| SIM Support | Dual Sim, Dual Standby (Nano-SIM) |
| Phone Dimensions | 164.6 x 75.4 x 7.6 mm |
| Phone Weight | 185 g |
| Operating System | Android 14 OS |
| Screen Size | 6.72 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Phone Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Screen Protection | Panda Glass |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Type | 5000 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | Dual Camera: 108 MP + 2MP |
| Back Flash Light | LED flash |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | N/A |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm) |
| GPU | Adreno 610 |
Realme C67 price in Pakistan is 36,499 PKR. Realme C67 is available with a variant 8GB RAM and 128GB Storage. This storage is enough to save important data. Realme C67 launched with impressive color options sunny_oasis,black_rock. Realme C67 phone weighs only 185 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Realme C67 is set up with a Dual Camera: 108 MP + 2MP back camera and 8 MP selfie camera. The processor Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm) and Adreno 610 ensure the smooth performance of Realme C67. The Display of Realme C67 supports Resolution up to 1080 x 2400 pixels and the screen Size is 6.72 inches. The phone Screen is protected with the latest Panda Glass. Mobile battery capacity is 5000 mAh. This Realme mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Realme C67 price.
Read More +Realme Latest Mobiles
Realme Upcoming Mobiles
Realme C67 Availability
| Expected Price: | Rs. 36,499 |
| Release Date: | January 10, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Realme C67 Price and Specs
| Realme C67 8GB RAM and 128GB Storage | Rs. 36,499 |