Realme C65 Price in Pakistan
Realme C65
Rs. 36,699
OutOfStock
Realme C65 Price & Specifications
| Release Date | 29-07-2024 |
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | 164.6 x 76.1 x 7.6 mm |
| Phone Weight | 185g |
| Operating System | Android 14 |
| Screen Size | 6.67 inches |
| Screen Resolution | 720 x 1604 pixels |
| Phone Type | LCD |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | Memory Expandable upto 2TB |
| Type | 5000mAh |
| Front Camera | 8MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080P/30fps, 720P@30fps |
| Back Camera | 50MP |
| Back Flash Light | LED Flash |
| Back Video Recording | Video (1080p@30fps) |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | N/A |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | MediaTek Helio G85 |
| GPU | ARM Mali-G52 |
Realme C65 price in Pakistan is 36,699 PKR. Realme C65 is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. Realme C65 launched with impressive color options starlight_purple,starlight_black. Realme C65 phone weighs only 185g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Realme C65 is set up with a 50MP back camera and 8MP selfie camera. The processor MediaTek Helio G85 and ARM Mali-G52 ensure the smooth performance of Realme C65. The Display of Realme C65 supports Resolution up to 720 x 1604 Pixels and the screen Size is 6.67 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.67 inches. Mobile battery capacity is 5000mAh. This Realme mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Realme C65 price.
Read More +Realme Latest Mobiles
Realme Upcoming Mobiles
Realme C65 Availability
| Expected Price: | Rs. 36,699 |
| Release Date: | July 29, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Realme C65 Price and Specs
| Realme C65 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 36,699 |