Realme C63 Price in Pakistan
Realme C63
Rs. 30,199
InStock
Colors
Realme C63 Price & Specifications
| Release Date | 30-05-2024 |
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | 167.26mm x 76.67mm x 7.74mm |
| Phone Weight | 191g |
| Operating System | Realme UI Android 14 |
| Screen Size | 6.745 Inches |
| Screen Resolution | 1600*720 |
| Phone Type | LCD |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 6 |
| Card Slot | Supported |
| Type | 5000 mAh |
| Front Camera | 8MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | Support 720p@30fps |
| Back Camera | 50MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | N/A |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | Unisoc Tiger T612 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 |
realme c63 price in Pakistan is 30,199 PKR. realme c63 is available with a variant 128 Storage. This storage is enough to save important data. realme c63 launched with impressive color options leather_blue,jade_green. realme c63 phone weighs only 191g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. realme c63 is set up with a 50MP back camera and 8MP selfie camera. The processor Unisoc Tiger T612 (12 nm) and Mali-G57 ensure the smooth performance of realme c63. The Display of realme c63 supports Resolution up to 1600*720 and the screen Size is 6.745 Inches. The phone Screen is protected with the latest 6.745 Inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh. This Realme mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and realme c63 price.
Read More +Realme Latest Mobiles
Realme Upcoming Mobiles
Realme C63 Availability
| Expected Price: | Rs. 30,199 |
| Release Date: | May 30, 2024 |
| Phone Status: | InStock |
Realme C63 Price and Specs
| Realme C63 6GB RAM and 128GB Storage | Rs. 30,199 |
| Realme C63 8GB RAM and 128GB Storage | Rs. 31,749 |