Realme C61 Price in Pakistan
Realme C61
Rs. 29,399
InStock
Colors
Realme C61 Price & Specifications
| Release Date | 04-09-2024 |
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | 167.2 x 76.7 x 7.84 mm |
| Phone Weight | 188g |
| Operating System | Android 14 |
| Screen Size | 6.74 inches |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Phone Type | IPS LCD Up to 90Hz refresh rate |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 6 |
| Card Slot | Yes |
| Type | 5000mAh |
| Front Camera | 5 MP |
| Front Flash Light | Yes |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 50 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | N/A |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | N/A |
| Processor | Unisoc T612 |
| GPU | Mali-G57 |
realme c61 price in Pakistan is 29,399 PKR. realme c61 is available with a variant 128 Storage. This storage is enough to save important data. realme c61 launched with impressive color options dark_green,sparkle_gold. realme c61 phone weighs only 188g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. realme c61 is set up with a 50 MP back camera and 5 MP selfie camera. The processor UNISOC T612 and Mali-G57 ensure the smooth performance of realme c61. The Display of realme c61 supports Resolution up to 720 x 1600 pixels and the screen Size is 6.74 Inches. The phone Screen is protected with the latest 6.74 Inches. Mobile battery capacity is 5000mAh. This Realme mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and realme c61 price.
Read More +Realme Latest Mobiles
Realme Upcoming Mobiles
Realme C61 Availability
| Expected Price: | Rs. 29,399 |
| Release Date: | September 04, 2024 |
| Phone Status: | InStock |
Realme C61 Price and Specs
| Realme C61 6GB RAM and 128GB Storage | Rs. 29,399 |