Realme C51s Price in Pakistan
Realme C51s
Rs. 21,999
Coming Soon
Colors
Realme C51s Price & Specifications
| Release Date | 15-03-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 167.2 x 76.7 x 7.5 mm |
| Phone Weight | 182 g |
| Operating System | Android 13, Realme UI |
| Screen Size | 6.74 inches |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Phone Type | N/A |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 6 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Type | 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 5 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 720p@30fps |
| Back Camera | 50 MP + 0.08 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 |
Realme C51s price in Pakistan is 21,999 PKR. Realme C51s is available with a variant 128 Storage. This storage is enough to save important data. Realme C51s launched with impressive color options Shiny Green,Mighty Black. Realme C51s phone weighs only 182 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Realme C51s is set up with a 50 MP + 0.08 MP back camera and 5 MP selfie camera. The processor Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) and Mali-G57 ensure the smooth performance of Realme C51s. The Display of Realme C51s supports Resolution up to 720 x 1600 pixels and the screen Size is 6.74 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.74 inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh, non-removable. This Realme mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Realme C51s price.
Read More +Realme Latest Mobiles
Realme Upcoming Mobiles
Realme C51s Availability
| Expected Price: | Rs. 21,999 |
| Release Date: | March 15, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Realme C51s Price and Specs
| Realme C51s 6GB RAM and 128GB Storage | Rs. 21,999 |