Realme C51 Price in Pakistan
Realme C51
Rs. 24,899
OutOfStock
Colors
Realme C51 Price & Specifications
| Release Date | 24-07-2023 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 167.2 x 76.7 x 8 mm |
| Phone Weight | 186 g |
| Operating System | Android 13, Realme UI T |
| Screen Size | 6.74 inches |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Phone Type | IPS LCD, 90Hz, 560 nits (peak) |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 64 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | Yes |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 5 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | 720p@30fps |
| Back Camera | 50 MP + 0.08 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | N/A |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | N/A |
| Processor | Unisoc Tiger T612 |
| GPU | Mali-G57 |
Realme C51 price in Pakistan is 24,899 PKR. Realme C51 is available with a variant 64 Storage. This storage is enough to save important data. Realme C51 launched with impressive color options carbon_black,mint_green. Realme C51 phone weighs only 186 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Realme C51 is set up with a 50 MP + 0.08 MP back camera and 5 MP selfie camera. The processor Unisoc Tiger T612 and Mali-G57 ensure the smooth performance of Realme C51. The Display of Realme C51 supports Resolution up to 720 x 1600 Pixels and the screen Size is 6.74 Inches. The phone Screen is protected with the latest 6.74 Inches. Mobile battery capacity is Li-Po 5000 mAh, non-removable. This Realme mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Realme C51 price.
Read More +Realme Latest Mobiles
Realme Upcoming Mobiles
Realme C51 Availability
| Expected Price: | Rs. 24,899 |
| Release Date: | July 24, 2023 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Realme C51 Price and Specs
| Realme C51 4GB RAM and 64GB Storage | Rs. 24,899 |
| Realme C51 4GB RAM and 128GB Storage | Rs. 27,399 |
| Realme C51 3GB RAM and 64GB Storage | Rs. 23,099 |