Realme C21 Price in Pakistan
Realme C21
Rs. 33,499
OutOfStock
Realme C21 Price & Specifications
| Release Date | 01-05-2021 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 165.2 x 76.4 x 8.9 mm |
| Phone Weight | 190 g |
| Operating System | Android 10, Realme UI |
| Screen Size | 6.5 Inches |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Phone Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M Colors, Multitouch |
| Screen Protection | No |
| Internal Memory | 32 |
| RAM | 3 |
| Card Slot | Yes |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 5 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 13 MP + 2 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | FM radio |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | MediaTek Helio G35 |
| GPU | IMG GE8320 |
Realme C21 price in Pakistan is 33,499 PKR. Realme C21 is available with a variant 32 Storage. This storage is enough to save important data. Realme C21 launched with impressive color options cross_blue,cross_black. Realme C21 phone weighs only 190 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Realme C21 is set up with a 13 MP + 2 MP + 2 MP back camera and 5 MP selfie camera. The processor MediaTek Helio G35 and IMG GE8320 ensure the smooth performance of Realme C21. The Display of Realme C21 supports Resolution up to 720 x 1600 pixels and the screen Size is 6.5 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.5 inches. Mobile battery capacity is Li-Po 5000 mAh, non-removable. This Realme mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Realme C21 price.
Read More +Realme Latest Mobiles
Realme Upcoming Mobiles
Realme C21 Availability
| Expected Price: | Rs. 33,499 |
| Release Date: | May 01, 2021 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Realme C21 Price and Specs
| Realme C21 3GB RAM and 32GB Storage | Rs. 33,499 |
| Realme C21 4GB RAM and 64GB Storage | Rs. 39,999 |