Realme C11 2021 Price in Pakistan
Realme C11 2021
Rs. 22,899
OutOfStock
Realme C11 2021 Price & Specifications
| Release Date | 20-07-2022 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 165.2 x 76.4 x 8.9mm |
| Phone Weight | 190 g |
| Operating System | Android 11 OS |
| Screen Size | 6.5 Inches |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Phone Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M Colors, Multitouch |
| Screen Protection | No |
| Internal Memory | 64 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | Yes |
| Type | (Li-Po Non removable), 5000 mAh |
| Front Camera | 5 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 8 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | Octa-core 1.6GHz |
| GPU | IMG 8322 |
Realme C11 2021 price in Pakistan is 22,899 PKR. Realme C11 2021 is available with a variant 64 Storage. This storage is enough to save important data. Realme C11 2021 launched with impressive color options iron_grey,lake_blue. Realme C11 2021 phone weighs only 190 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Realme C11 2021 is set up with a 8 MP back camera and 5 MP selfie camera. The processor Octa-core 1.6GHz and IMG 8322 ensure the smooth performance of Realme C11 2021. The Display of Realme C11 2021 supports Resolution up to 720 x 1600 pixels and the screen Size is 6.5 Inches. The phone Screen is protected with the latest 6.5 Inches. Mobile battery capacity is (Li-Po Non removable), 5000 mAh. This Realme mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Realme C11 2021 price.
Read More +Realme Latest Mobiles
Realme Upcoming Mobiles
Realme C11 2021 Availability
| Expected Price: | Rs. 22,899 |
| Release Date: | July 20, 2022 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Realme C11 2021 Price and Specs
| Realme C11 2021 4GB RAM and 64GB Storage | Rs. 22,899 |
| Realme C11 2021 2GB RAM and 32GB Storage | Rs. 18,199 |