Realme 14 Price in Pakistan
Realme 14
Rs. 87,899
OutOfStock
Colors
Realme 14 Price & Specifications
| Release Date | 14-07-2025 |
| SIM Support | Dual-Sims |
| Phone Dimensions | 163.1 x 75.7 x 8 mm |
| Phone Weight | 196g |
| Operating System | Android 15 |
| Screen Size | 6.67 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Phone Type | AMOLED (120HZ) |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 512 |
| RAM | 12 |
| Card Slot | Yes |
| Type | 6000mAh |
| Front Camera | 16MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080P/720P 30fps |
| Back Camera | 50MP + 2MP OIS |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 1080P@60fps/30fps、720P@60fps/30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | N/A |
| Processor | Snapdragon® 6 Gen 4 5G |
| GPU | Adreno 810 |
realme 14 price in Pakistan is 87,899 PKR. realme 14 is available with a variant 512 Storage. This storage is enough to save important data. realme 14 launched with impressive color options mecha_silver,storm_titanium. realme 14 phone weighs only 196g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. realme 14 is set up with a 50MP + 2MP OIS back camera and 16MP selfie camera. The processor Snapdragon® 6 Gen 4 5G and Adreno 810 ensure the smooth performance of realme 14. The Display of realme 14 supports Resolution up to 1080 x 2400 Pixels and the screen Size is 6.67 Inches. The phone Screen is protected with the latest 6.67 Inches. Mobile battery capacity is 6000mAh. This Realme mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and realme 14 price.
Read More +Realme Latest Mobiles
Realme Upcoming Mobiles
Realme 14 Availability
| Expected Price: | Rs. 87,899 |
| Release Date: | July 14, 2025 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Realme 14 Price and Specs
| Realme 14 12GB RAM and 512GB Storage | Rs. 87,899 |