Realme 14 Plus Price in Pakistan
Realme 14 Plus
Rs. 98,999
Coming Soon
Colors
Realme 14 Plus Price & Specifications
| Release Date | 07-08-2024 |
| SIM Support | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 163 x 75.5 x 7.9 mm |
| Phone Weight | 190 g |
| Operating System | Android 14, Realme UI 5.0 |
| Screen Size | 6.67 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Phone Type | N/A |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Type | 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 16 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 50 MP + 8 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
Realme 14 Plus price in Pakistan is 98,999 PKR. Realme 14 Plus is available with a variant 128 Storage. This storage is enough to save important data. Realme 14 Plus launched with impressive color options Pioneer Green,Navigator Beige. Realme 14 Plus phone weighs only 190 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Realme 14 Plus is set up with a 50 MP + 8 MP + 2 MP back camera and 16 MP selfie camera. The processor Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) and Mali-G68 MC4 ensure the smooth performance of Realme 14 Plus. The Display of Realme 14 Plus supports Resolution up to 1080 x 2400 pixels and the screen Size is 6.67 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.67 inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh, non-removable. This Realme mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Realme 14 Plus price.
Read More +Realme Latest Mobiles
Realme Upcoming Mobiles
Realme 14 Plus Availability
| Expected Price: | Rs. 98,999 |
| Release Date: | August 07, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Realme 14 Plus Price and Specs
| Realme 14 Plus 8GB RAM and 128GB Storage | Rs. 98,999 |