Realme 13 Pro Price in Pakistan
Realme 13 Pro
Rs. 91,999
Coming Soon
Colors
Realme 13 Pro Price & Specifications
| Release Date | 15-01-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 161.7 x 73.9 x 8.2 mm |
| Phone Weight | 183 g or 189 g |
| Operating System | Android 13, Realme UI 4.0 |
| Screen Size | 6.7 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2412 pixels |
| Phone Type | AMOLED |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | No |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 16 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 100 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 4K@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
Realme 13 Pro price in Pakistan is 91,999 PKR. Realme 13 Pro is available with a variant 8GB RAM and 128GB Storage. This storage is enough to save important data. Realme 13 Pro launched with impressive color options Astral Black. Realme 13 Pro phone weighs only 183 g or 189 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Realme 13 Pro is set up with a 100 MP + 2 MP back camera and 16 MP selfie camera. The processor Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) and Mali-G68 MC4 ensure the smooth performance of Realme 13 Pro. The Display of Realme 13 Pro supports Resolution up to 1080 x 2412 pixels and the screen Size is 6.7 inches. Mobile battery capacity is Li-Po 5000 mAh, non-removable. This Realme mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Realme 13 Pro price.
Read More +Realme Latest Mobiles
Realme Upcoming Mobiles
Realme 13 Pro Availability
| Expected Price: | Rs. 91,999 |
| Release Date: | January 15, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Realme 13 Pro Price and Specs
| Realme 13 Pro 8GB RAM and 128GB Storage | Rs. 91,999 |