Realme 11 Pro Price in Pakistan
Realme 11 Pro Price & Specifications
| Release Date | 11-11-2023 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 159.9 x 73.3 x 8 mm |
| Phone Weight | 178 g |
| Operating System | Android 12, Realme UI 3.0 |
| Screen Size | 6.4 Inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Phone Type | N/A |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Internal Memory | 512 |
| RAM | |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 16 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 50 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Realme 11 Pro price in Pakistan is 98,749 PKR. Realme 11 Pro is available . Realme 11 Pro launched with impressive color options White. Realme 11 Pro phone weighs only 178 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Realme 11 Pro is set up with a 50 MP + 2 MP back camera and 16 MP selfie camera. The processor Octa-core (6x2.0 GHz Cortex-A55) and Mali-G57 MC2 ensure the smooth performance of Realme 11 Pro. The Display of Realme 11 Pro supports Resolution up to 1080 x 2400 pixels and the screen Size is 6.4 Inches. The phone Screen is protected with the latest Corning Gorilla Glass 5. Mobile battery capacity is Li-Po 5000 mAh, non-removable. This Realme mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Realme 11 Pro price.
Read More +Realme Latest Mobiles
Realme Upcoming Mobiles
Realme 11 Pro Availability
| Expected Price: | Rs. 98,749 |
| Release Date: | November 11, 2023 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Realme 11 Pro Price and Specs
| Realme 11 Pro 512GB Storage | Rs. 98,749 |