Oppo Reno 15F Price in Pakistan
Oppo Reno 15F
Rs. 119,899
InStock
Oppo Reno 15F Price & Specifications
| Release Date | 26-01-2026 |
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | N/A |
| Phone Weight | 195g |
| Operating System | ColorOS 16.0 |
| Screen Size | 6.59 inches |
| Screen Resolution | 2372 x 1080 |
| Phone Type | AMOLED |
| Screen Protection | Corning® Gorilla® Glass 7i |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | N/A |
| Type | 6500 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 50MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Qualcomm Snapdragon® 7 Gen 4 Mobile Platform |
| GPU | Adreno™ 722@1150MHz |
oppo reno 15f price in Pakistan is 119,899 PKR. oppo reno 15f is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. oppo reno 15f launched with impressive color options twilight_black,aurora_blue,twilight_blue. oppo reno 15f phone weighs only 195g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. oppo reno 15f is set up with a 50MP back camera and 8 MP selfie camera. The processor Qualcomm Snapdragon® 7 Gen 4 Mobile Platform and Adreno™ 722@1150MHz ensure the smooth performance of oppo reno 15f. The Display of oppo reno 15f supports Resolution up to 2372 x 1080 and the screen Size is 6.59 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.59 inches. Mobile battery capacity is 6500 mAh. This OPPO mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and oppo reno 15f price.
Read More +Oppo Latest Mobiles
Oppo Upcoming Mobiles
Oppo Reno 15F Availability
| Expected Price: | Rs. 119,899 |
| Release Date: | January 26, 2026 |
| Phone Status: | InStock |
Oppo Reno 15F Price and Specs
| Oppo Reno 15F 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 119,899 |