Oppo Reno 14 Pro Price in Pakistan
Oppo Reno 14 Pro
Rs. 149,999
Coming Soon
Colors
Oppo Reno 14 Pro Price & Specifications
| Release Date | 09-11-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 161.5 x 74.8 x 7.4 mm |
| Phone Weight | 180 g |
| Operating System | Android 14, ColorOS 14.1 |
| Screen Size | 6.7 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2412 pixels |
| Phone Type | N/A |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 12 |
| Card Slot | microSDXC |
| Type | 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 50 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 4K@30fps |
| Back Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 4K@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
Oppo Reno 14 Pro price in Pakistan is 149,999 PKR. Oppo Reno 14 Pro is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. Oppo Reno 14 Pro launched with impressive color options Space Brown,Sunset Gold,Nebula Silver. Oppo Reno 14 Pro phone weighs only 180 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Oppo Reno 14 Pro is set up with a 50 MP + 50 MP + 8 MP back camera and 50 MP selfie camera. The processor Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) and Mali-G615 MC2 ensure the smooth performance of Oppo Reno 14 Pro. The Display of Oppo Reno 14 Pro supports Resolution up to 1080 x 2412 pixels and the screen Size is 6.7 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.7 inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh, non-removable. This Oppo mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Oppo Reno 14 Pro price.
Read More +Oppo Latest Mobiles
Oppo Upcoming Mobiles
Oppo Reno 14 Pro Availability
| Expected Price: | Rs. 149,999 |
| Release Date: | November 09, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Oppo Reno 14 Pro Price and Specs
| Oppo Reno 14 Pro 12GB RAM and 256GB Storage | Rs. 149,999 |