Oppo Reno 13 Pro Price in Pakistan
Oppo Reno 13 Pro
Rs. 146,399
InStock
Colors
Oppo Reno 13 Pro Price & Specifications
| Release Date | 10-03-2025 |
| SIM Support | Dual Sim Nano-SIM card |
| Phone Dimensions | 162.73mm x 76.55mm x 7.55mm |
| Phone Weight | 195g |
| Operating System | Android 15 |
| Screen Size | 6.83 inches |
| Screen Resolution | 1272 × 2800 Pixels |
| Phone Type | FHD+ AMOLED |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Internal Memory | 512 |
| RAM | 12 |
| Card Slot | N/A |
| Type | 5800mAh |
| Front Camera | 50 MP |
| Front Flash Light | Yes |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | Wide angle 50 MP + Ultra-wide angle 8MP + Telephoto 50 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 4K@60fps/30fps, 1080P@60fps/30fps, 720P@30fps EIS/OIS video: 4K@60fps/30fps, 1080P@60fps/30fps, 720P@30fps Video zoom: 4K@60fps/30fps, 1080P@60fps/30fps, 720P@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | MediaTek Dimensity 8350 |
| GPU | ARM G615-MC6 |
oppo reno 13 pro price in Pakistan is 146,399 PKR. oppo reno 13 pro is available with a variant 512 Storage. This storage is enough to save important data. oppo reno 13 pro launched with impressive color options graphite_gray,plume_purple. oppo reno 13 pro phone weighs only 195g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. oppo reno 13 pro is set up with a Wide angle 50 MP + Ultra-wide angle 8MP + Telephoto 50 MP back camera and 50 MP selfie camera. The processor MediaTek Dimensity 8350 and ARM G615-MC6 ensure the smooth performance of oppo reno 13 pro. The Display of oppo reno 13 pro supports Resolution up to 1272 × 2800 Pixels and the screen Size is 6.83 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.83 inches. Mobile battery capacity is 5800mAh. This OPPO mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and oppo reno 13 pro price.
Read More +Oppo Latest Mobiles
Oppo Upcoming Mobiles
Oppo Reno 13 Pro Availability
| Expected Price: | Rs. 146,399 |
| Release Date: | March 10, 2025 |
| Phone Status: | InStock |
Oppo Reno 13 Pro Price and Specs
| Oppo Reno 13 Pro 12GB RAM and 512GB Storage | Rs. 146,399 |