Oppo Reno 12F Price in Pakistan
Oppo Reno 12F
Rs. 67,999
InStock
Colors
Oppo Reno 12F Price & Specifications
| Release Date | 25-07-2024 |
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | 163.1 x 75.8 x 7.8 mm |
| Phone Weight | 187 g |
| Operating System | Android 14 ColorOS |
| Screen Size | 6.67 inches |
| Screen Resolution | FHD + (2400 × 1080) |
| Phone Type | 120Hz AMOLED |
| Screen Protection | AGC DT-Star2 |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | microSDXC |
| Type | 5000mAh |
| Front Camera | 32MP |
| Front Flash Light | Yes |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 50 MP + 8 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | LED Flash |
| Back Video Recording | Video (1080p@30fps 720p@30fps) |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | Qualcomm KryoTM 685 |
| GPU | AdrenoTM 610 |
Oppo Reno 12F price in Pakistan is 67,999 PKR. Oppo Reno 12F is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. Oppo Reno 12F launched with impressive color options amber_orange,olive_green,matte_grey. Oppo Reno 12F phone weighs only 187 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Oppo Reno 12F is set up with a 50 MP + 8 MP + 2 MP back camera and 32MP selfie camera. The processor Qualcomm KryoTM 685 and AdrenoTM 610 ensure the smooth performance of Oppo Reno 12F. The Display of Oppo Reno 12F supports Resolution up to FHD + (2400 × 1080) and the screen Size is 6.67 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.67 inches. Mobile battery capacity is 5000mah. This OPPO mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Oppo Reno 12F price.
Read More +Oppo Latest Mobiles
Oppo Upcoming Mobiles
Oppo Reno 12F Availability
| Expected Price: | Rs. 67,999 |
| Release Date: | July 25, 2024 |
| Phone Status: | InStock |
Oppo Reno 12F Price and Specs
| Oppo Reno 12F 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 67,999 |