Oppo Reno 12F 5G Price in Pakistan
Oppo Reno 12F 5G
Rs. 60,299
OutOfStock
Colors
Oppo Reno 12F 5G Price & Specifications
| Release Date | 19-08-2024 |
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | 163.1 x 75.8 x 7.8 mm |
| Phone Weight | 187 g |
| Operating System | Android 14 |
| Screen Size | 6.67 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 Pixels (~395 PPI) |
| Phone Type | AMOLED |
| Screen Protection | Asahi Glass AGC DT-Star2 |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 12 |
| Card Slot | N/A |
| Type | 5000mAh |
| Front Camera | 32 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 50 MP + 8MP + 2MP |
| Back Flash Light | LED Flash |
| Back Video Recording | 1080p@30fps/60fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
oppo reno 12f 5g price in Pakistan is 60,299 PKR. oppo reno 12f 5g is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. oppo reno 12f 5g launched with impressive color options olive_green,amber_orange. oppo reno 12f 5g phone weighs only 187 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. oppo reno 12f 5g is set up with a 50 MP + 8MP + 2MP back camera and 32 MP selfie camera. The processor Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) and Mali-G57 MC2 ensure the smooth performance of oppo reno 12f 5g. The Display of oppo reno 12f 5g supports Resolution up to 1080 x 2400 Pixels (~395 PPI) and the screen Size is 6.67 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.67 inches. Mobile battery capacity is 5000mAh. This OPPO mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and oppo reno 12f 5g price.
Read More +Oppo Latest Mobiles
Oppo Upcoming Mobiles
Oppo Reno 12F 5G Availability
| Expected Price: | Rs. 60,299 |
| Release Date: | August 19, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Oppo Reno 12F 5G Price and Specs
| Oppo Reno 12F 5G 12GB RAM and 256GB Storage | Rs. 60,299 |