Oppo Reno 12 Pro Price in Pakistan
Oppo Reno 12 Pro
Rs. 147,999
Coming Soon
Colors
Oppo Reno 12 Pro Price & Specifications
| Release Date | 10-08-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 161.5 x 74.8 x 7.4 mm |
| Phone Weight | 180 g |
| Operating System | Android 14, ColorOS 14.1 |
| Screen Size | 6.7 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2412 pixels |
| Phone Type | N/A |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 12 |
| Card Slot | No |
| Type | 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 50 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Back Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 4K@30/60fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
Oppo Reno 12 Pro price in Pakistan is 147,999 PKR. Oppo Reno 12 Pro is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. Oppo Reno 12 Pro launched with impressive color options Black,Purple,Rose Gold. Oppo Reno 12 Pro phone weighs only 180 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Oppo Reno 12 Pro is set up with a 50 MP + 50 MP + 8 MP back camera and 50 MP selfie camera. The processor Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) and Mali-G615 MC2 ensure the smooth performance of Oppo Reno 12 Pro. The Display of Oppo Reno 12 Pro supports Resolution up to 1080 x 2412 pixels and the screen Size is 6.7 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.7 inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh, non-removable. This Oppo mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Oppo Reno 12 Pro price.
Read More +Oppo Latest Mobiles
Oppo Upcoming Mobiles
Oppo Reno 12 Pro Availability
| Expected Price: | Rs. 147,999 |
| Release Date: | August 10, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Oppo Reno 12 Pro Price and Specs
| Oppo Reno 12 Pro 12GB RAM and 256GB Storage | Rs. 147,999 |