Oppo Reno 11 Price in Pakistan
Oppo Reno 11
Rs. 118,699
InStock
Colors
Oppo Reno 11 Price & Specifications
| Release Date | 12-01-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 162.4 x 74.3 x 8.0 mm |
| Phone Weight | 182 g |
| Operating System | Android 14, ColorOS 14 |
| Screen Size | 6.7 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2412 pixels |
| Phone Type | 3D flexible OLED |
| Screen Protection | Asahi Glass AGC DT-Star2 |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 12 |
| Card Slot | microSDXC |
| Type | 5000 mAh |
| Front Camera | 32 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | Up to 4K@30fps, defaulting to 1080P@30fps (beautification enabled by default); video stabilization in 1080P/720P@30fps; not supporting video zoom; not supporting slow motion |
| Back Camera | 50 MP + 8 MP + 32 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 4K@30fps, 1080P@60fps/30fps, 720P@60fps/30fps; Video stabilization: EIS/OIS, 4K@30fps, 1080P@60fps/30fps, 720P@60fps/30fps; Slo-mo: 1080P@120fps/480fps, 720P@240fps/960fps; Time-lapse: 1080P@30fps; Dual-view video: 1080P@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Mediatek Dimensity 7050 |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
Oppo Reno 11 price in Pakistan is 118,699 PKR. Oppo Reno 11 is available with a variant 12GB RAM and 256GB Storage. This storage is enough to save important data. Oppo Reno 11 launched with impressive color options wave_green,rock_grey. Oppo Reno 11 phone weighs only 182 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Oppo Reno 11 is set up with a 50 MP + 8 MP + 32 MP back camera and 32 MP selfie camera. The processor Mediatek Dimensity 7050 and Mali-G68 MC4 ensure the smooth performance of Oppo Reno 11. The Display of Oppo Reno 11 supports Resolution up to 1080 x 2412 pixels and the screen Size is 6.7 inches. The phone Screen is protected with the latest Asahi Glass AGC DT-Star2. Mobile battery capacity is 5000 mAh. This Oppo mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Oppo Reno 11 price.
Read More +Oppo Latest Mobiles
Oppo Upcoming Mobiles
Oppo Reno 11 Availability
| Expected Price: | Rs. 118,699 |
| Release Date: | January 12, 2024 |
| Phone Status: | InStock |
Oppo Reno 11 Price and Specs
| Oppo Reno 11 12GB RAM and 256GB Storage | Rs. 118,699 |