Oppo Reno 11 5G Price in Pakistan
Oppo Reno 11 5G
Rs. 89,899
OutOfStock
Oppo Reno 11 5G Price & Specifications
| Release Date | 12-01-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 162.4 x 74.3 x 8.0 mm |
| Phone Weight | 182 g |
| Operating System | Android 14, ColorOS 14 |
| Screen Size | 6.7 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2412 pixels |
| Phone Type | 3D flexible OLED |
| Screen Protection | Asahi Glass AGC DT-Star2 |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 12 |
| Card Slot | microSDXC |
| Type | 5000 mAh |
| Front Camera | 32 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | Up to 4K@30fps, defaulting to 1080P@30fps (beautification enabled by default); video stabilization in 1080P/720P@30fps; not supporting video zoom; not supporting slow motion |
| Back Camera | 50 MP + 8 MP + 32 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 4K@30fps, 1080P@60fps/30fps, 720P@60fps/30fps; Video stabilization: EIS/OIS, 4K@30fps, 1080P@60fps/30fps, 720P@60fps/30fps; Slo-mo: 1080P@120fps/480fps, 720P@240fps/960fps; Time-lapse: 1080P@30fps; Dual-view video: 1080P@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Mediatek Dimensity 7050 |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
Oppo Reno 11 5G price in Pakistan is 89,899 PKR. Oppo Reno 11 5G is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. Oppo Reno 11 5G launched with impressive color options wave_green,rock_grey. Oppo Reno 11 5G phone weighs only 182 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Oppo Reno 11 5G is set up with a 50 MP + 8 MP + 32 MP back camera and 32 MP selfie camera. The processor Mediatek Dimensity 7050 and Mali-G68 MC4 ensure the smooth performance of Oppo Reno 11 5G. The Display of Oppo Reno 11 5G supports Resolution up to 1080 x 2412 pixels and the screen Size is 6.7 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.7 inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh. This OPPO mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Oppo Reno 11 5G price.
Read More +Oppo Latest Mobiles
Oppo Upcoming Mobiles
Oppo Reno 11 5G Availability
| Expected Price: | Rs. 89,899 |
| Release Date: | January 12, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Oppo Reno 11 5G Price and Specs
| Oppo Reno 11 5G 12GB RAM and 256GB Storage | Rs. 89,899 |