Oppo K12x Price in Pakistan
Oppo K12x
Rs. 73,999
Coming Soon
Colors
Oppo K12x Price & Specifications
| Release Date | 12-09-2024 |
| SIM Support | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 162.9 x 75.6 x 8.1 mm |
| Phone Weight | 191 g |
| Operating System | Android 14, ColorOS 14 |
| Screen Size | 6.67 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Phone Type | N/A |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | microSDXC |
| Type | 5500 mAh, non-removable |
| Front Camera | 16 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 50 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
Oppo K12x price in Pakistan is 73,999 PKR. Oppo K12x is available with a variant 8GB RAM and 256GB Storage. This storage is enough to save important data. Oppo K12x launched with impressive color options Gray,Light Green. Oppo K12x phone weighs only 191 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Oppo K12x is set up with a 50 MP + 2 MP back camera and 16 MP selfie camera. The processor Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) and Adreno 619 ensure the smooth performance of Oppo K12x. The Display of Oppo K12x supports Resolution up to 1080 x 2400 pixels and the screen Size is 6.67 inches. Mobile battery capacity is 5500 mAh, non-removable. This Oppo mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Oppo K12x price.
Read More +Oppo Latest Mobiles
Oppo Upcoming Mobiles
Oppo K12x Availability
| Expected Price: | Rs. 73,999 |
| Release Date: | September 12, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Oppo K12x Price and Specs
| Oppo K12x 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 73,999 |