Oppo A5x Price in Pakistan
Oppo A5x
Rs. 27,699
InStock
Colors
Oppo A5x Price & Specifications
| Release Date | 18-07-2025 |
| SIM Support | Dual-Sims |
| Phone Dimensions | 165.7 x 76.2 x 7.99 mm |
| Phone Weight | 193g |
| Operating System | ColorOS 15.0 |
| Screen Size | 6.67 |
| Screen Resolution | 720 x 1604 pixels |
| Phone Type | IPS LCD 90Hz (60/90Hz) |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 64 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | Yes |
| Type | 6000mAh |
| Front Camera | 5MP, f/2.2 |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080P 30fps, 720P 30fps |
| Back Camera | 32MP; f/1.8 |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 1080P 30fps, 720P 30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | N/A |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | N/A |
| Processor | Snapdragon® 6s 4G Gen 1 |
| GPU | Adreno™ 610@1050MHz |
oppo a5x price in Pakistan is 27,699 PKR. oppo a5x is available with a variant 64 Storage. This storage is enough to save important data. oppo a5x launched with impressive color options midnight_blue,laser_white. oppo a5x phone weighs only 193g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. oppo a5x is set up with a 32MP; f/1.8 back camera and 5MP, f/2.2 selfie camera. The processor Snapdragon® 6s 4G Gen 1 and Adreno™ 610@1050MHz ensure the smooth performance of oppo a5x. The Display of oppo a5x supports Resolution up to 720 x 1604 Pixels and the screen Size is 6.67. The phone Screen is protected with the latest 6.67. Mobile battery capacity is 6000mAh. This OPPO mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and oppo a5x price.
Read More +Oppo Latest Mobiles
Oppo Upcoming Mobiles
Oppo A5x Availability
| Expected Price: | Rs. 27,699 |
| Release Date: | July 18, 2025 |
| Phone Status: | InStock |
Oppo A5x Price and Specs
| Oppo A5x 4GB RAM and 64GB Storage | Rs. 27,699 |
| Oppo A5x 4GB RAM and 128GB Storage | Rs. 32,599 |