Oppo A4 Pro Price in Pakistan
Oppo A4 Pro
Rs. 74,999
Coming Soon
Colors
Oppo A4 Pro Price & Specifications
| Release Date | 10-11-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 162.7 x 74.3 x 8 mm |
| Phone Weight | 183 g |
| Operating System | Android 14 |
| Screen Size | 6.7 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2412 pixels |
| Phone Type | N/A |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | No |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 8 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 64 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
Oppo A4 Pro price in Pakistan is 74,999 PKR. Oppo A4 Pro is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. Oppo A4 Pro launched with impressive color options Black,Purple,Brown. Oppo A4 Pro phone weighs only 183 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Oppo A4 Pro is set up with a 64 MP + 2 MP back camera and 8 MP selfie camera. The processor Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) and Mali-G68 MC4 ensure the smooth performance of Oppo A4 Pro. The Display of Oppo A4 Pro supports Resolution up to 1080 x 2412 pixels and the screen Size is 6.7 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.7 inches. Mobile battery capacity is Li-Po 5000 mAh, non-removable. This Oppo mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Oppo A4 Pro price.
Read More +Oppo Latest Mobiles
Oppo Upcoming Mobiles
Oppo A4 Pro Availability
| Expected Price: | Rs. 74,999 |
| Release Date: | November 10, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Oppo A4 Pro Price and Specs
| Oppo A4 Pro 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 74,999 |