Oppo A3x 4G Price in Pakistan
Oppo A3x 4G
Rs. 51,999
Coming Soon
Colors
Oppo A3x 4G Price & Specifications
| Release Date | 20-08-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 165.8 x 76.1 x 7.7 mm |
| Phone Weight | 186 g |
| Operating System | Android 14, ColorOS 14 |
| Screen Size | 6.67 inches |
| Screen Resolution | 720 x 1604 pixels |
| Phone Type | N/A |
| Screen Protection | Panda Glass |
| Internal Memory | 64 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | microSDXC |
| Type | 5100 mAh, non-removable |
| Front Camera | 5 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 8 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | N/A |
| GPU | Adreno 610 |
Oppo A3x 4G price in Pakistan is 51,999 PKR. Oppo A3x 4G is available with a variant 64 Storage. This storage is enough to save important data. Oppo A3x 4G launched with impressive color options Nebula Red,Ocean Blue. Oppo A3x 4G phone weighs only 186 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Oppo A3x 4G is set up with a 8 MP back camera and 5 MP selfie camera. The processor N/A and Adreno 610 ensure the smooth performance of Oppo A3x 4G. The Display of Oppo A3x 4G supports Resolution up to 720 x 1604 pixels and the screen Size is 6.67 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.67 inches. Mobile battery capacity is 5100 mAh, non-removable. This Oppo mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Oppo A3x 4G price.
Read More +Oppo Latest Mobiles
Oppo Upcoming Mobiles
Oppo A3x 4G Availability
| Expected Price: | Rs. 51,999 |
| Release Date: | August 20, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Oppo A3x 4G Price and Specs
| Oppo A3x 4G 4GB RAM and 64GB Storage | Rs. 51,999 |