Oppo A3 Price in Pakistan
Oppo A3
Rs. 37,899
InStock
Colors
Oppo A3 Price & Specifications
| Release Date | 26-10-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 165.77 x 76.08 x 77.68mm |
| Phone Weight | 186g |
| Operating System | Android 14 OS |
| Screen Size | 6.67 inches |
| Screen Resolution | HD + (1604 × 720) |
| Phone Type | LCD with 90Hz Refresh Rate |
| Screen Protection | Panda (twice-reinforced) |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 6 |
| Card Slot | Yes |
| Type | 5100mAh |
| Front Camera | 5MP |
| Front Flash Light | Yes |
| Front Video Recording | Up to 1080/720P@30fps |
| Back Camera | 50 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | LED Flash |
| Back Video Recording | 1080P@30fps, 720P@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes (region dependent) |
| Processor | Qualcomm® Snapdragon® 6s 4G Gen1 |
| GPU | Adreno 610@1050MHz |
oppo a3 price in Pakistan is 37,899 PKR. oppo a3 is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. oppo a3 launched with impressive color options sparkle_black,starlight_white,fresh_purple_glow. oppo a3 phone weighs only 186g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. oppo a3 is set up with a 50 MP + 2 MP back camera and 5MP selfie camera. The processor Qualcomm® Snapdragon® 6s 4G Gen1 and Adreno 610@1050MHz ensure the smooth performance of oppo a3. The Display of oppo a3 supports Resolution up to HD + (1604 × 720) and the screen Size is 6.67 Inches. The phone Screen is protected with the latest 6.67 Inches. Mobile battery capacity is 5100mAh. This OPPO mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and oppo a3 price.
Read More +Oppo Latest Mobiles
Oppo Upcoming Mobiles
Oppo A3 Availability
| Expected Price: | Rs. 37,899 |
| Release Date: | October 26, 2024 |
| Phone Status: | InStock |
Oppo A3 Price and Specs
| Oppo A3 6GB RAM and 256GB Storage | Rs. 37,899 |
| Oppo A3 6GB RAM and 128GB Storage | Rs. 36,149 |