itel RS4 Price in Pakistan
itel RS4
Rs. 31,999
Coming Soon
Colors
itel RS4 Price & Specifications
| Release Date | 01-04-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 8.2 mm thickness |
| Phone Weight | 198 g |
| Operating System | Android 13 |
| Screen Size | 6.56 inches |
| Screen Resolution | 720 x 1612 Pixels |
| Phone Type | N/A |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | Unspecified |
| Type | 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 8 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 50 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | |
| Radio | Unspecified |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
itel RS4 price in Pakistan is 31,999 PKR. itel RS4 is available with a variant 8GB RAM and 128GB Storage. This storage is enough to save important data. itel RS4 launched with impressive color options Silvery White,Elegant Beige,Lurex Black. itel RS4 phone weighs only 198 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. itel RS4 is set up with a 50 MP back camera and 8 MP selfie camera. The processor Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) and Mali-G57 MC2 ensure the smooth performance of itel RS4. The Display of itel RS4 supports Resolution up to 720 x 1612 Pixels and the screen Size is 6.56 inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh, non-removable. This Itel mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and itel RS4 price.
Read More +Itel Latest Mobiles
Itel Upcoming Mobiles
itel RS4 Availability
| Expected Price: | Rs. 31,999 |
| Release Date: | April 01, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
itel RS4 Price and Specs
| itel RS4 8GB RAM and 128GB Storage | Rs. 31,999 |