itel A24 Pro Price in Pakistan
itel A24 Pro Price & Specifications
| Release Date | 20-07-2023 |
| SIM Support | Dual Sim, Dual Standby (Nano-SIM) |
| Phone Dimensions | 148x72.3x9.9mm |
| Phone Weight | 169 g |
| Operating System | Android 12 Go edition |
| Screen Size | 5.0 inches |
| Screen Resolution | 480 x 850 Pixels |
| Phone Type | FWVGA Display WVGA Touchscreen, 16M Colors |
| Screen Protection | No |
| Internal Memory | 512 |
| RAM | |
| Card Slot | Yes |
| Type | Non-removable Li-Po 3020 mAh battery |
| Front Camera | 0.3 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | 720p@30fps |
| Back Camera | 2 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 720p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | Yes |
| WiFi | No |
| NFC | No |
| Processor | UniSoC SC9863A, Quad-Core |
| GPU | Mali-T820 |
itel A24 Pro price in Pakistan is 98,749 PKR. itel A24 Pro is available . itel A24 Pro launched with impressive color options Gradation Green,Deep Blue,Light Purple. itel A24 Pro phone weighs only 169 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. itel A24 Pro is set up with a 2 MP back camera and 0.3 MP selfie camera. The processor UniSoC SC9863A, Quad-Core and Mali-T820 ensure the smooth performance of itel A24 Pro. The Display of itel A24 Pro supports Resolution up to 480 x 850 Pixels and the screen Size is 5.0 inches. Mobile battery capacity is Non-removable Li-Po 3020 mAh battery. This Itel mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and itel A24 Pro price.
Read More +Itel Latest Mobiles
Itel Upcoming Mobiles
itel A24 Pro Availability
| Expected Price: | Rs. 98,749 |
| Release Date: | July 20, 2023 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
itel A24 Pro Price and Specs
| itel A24 Pro 512GB Storage | Rs. 98,749 |