Infinix Zero 50 Price in Pakistan
Infinix Zero 50
Rs. 99,999
Coming Soon
Colors
Infinix Zero 50 Price & Specifications
| Release Date | 14-01-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 164.5 x 75 x 7.9 mm |
| Phone Weight | 185 g |
| Operating System | Android 13, XOS 13 |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Phone Type | AMOLED |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 12 |
| Card Slot | N/A |
| Type | 5000 mAh |
| Front Camera | 50 MP |
| Front Flash Light | Yes |
| Front Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Back Camera | 108 MP + 13 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Mediatek Dimensity 8020 (6 nm) Octa-core |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
Infinix Zero 50 price in Pakistan is 99,999 PKR. Infinix Zero 50 is available with a variant 12GB RAM and 256GB Storage. This storage is enough to save important data. Infinix Zero 50 launched with impressive color options fantasy_purple,golden_hour,rome_green. Infinix Zero 50 phone weighs only 185 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Infinix Zero 50 is set up with a 108 MP + 13 MP + 2 MP back camera and 50 MP selfie camera. The processor Mediatek Dimensity 8020 (6 nm) Octa-core and Mali-G77 MC9 ensure the smooth performance of Infinix Zero 50. The Display of Infinix Zero 50 supports Resolution up to 1080 x 2400 pixels and the screen Size is 6.78 inches. The phone Screen is protected with the latest Corning Gorilla Glass 5. Mobile battery capacity is 5000 mAh. This Infinix mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Infinix Zero 50 price.
Read More +Infinix Latest Mobiles
Infinix Upcoming Mobiles
Infinix Zero 50 Availability
| Expected Price: | Rs. 99,999 |
| Release Date: | January 14, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Infinix Zero 50 Price and Specs
| Infinix Zero 50 12GB RAM and 256GB Storage | Rs. 99,999 |