Infinix Zero 30 4G Price in Pakistan
Infinix Zero 30 4G
Rs. 64,899
OutOfStock
Infinix Zero 30 4G Price & Specifications
| Release Date | 26-10-2023 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 164.5 x 75 x 7.9 mm |
| Phone Weight | 182 g |
| Operating System | XOS 13, Android 13 |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Phone Type | AMOLED |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | No |
| Type | 5000 mAh |
| Front Camera | 50 MP |
| Front Flash Light | Yes |
| Front Video Recording | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Back Camera | 108 MP + 2 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | FM radio |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | MediaTek Helio G99 |
| GPU | Arm Mali-G57 MC2 |
Infinix Zero 30 4G price in Pakistan is 64,899 PKR. Infinix Zero 30 4G is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. Infinix Zero 30 4G launched with impressive color options sunset_gold,misty_green,pearly_white. Infinix Zero 30 4G phone weighs only 182 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Infinix Zero 30 4G is set up with a 108 MP + 2 MP + 2 MP back camera and 50 MP selfie camera. The processor MediaTek Helio G99 and Arm Mali-G57 MC2 ensure the smooth performance of Infinix Zero 30 4G. The Display of Infinix Zero 30 4G supports Resolution up to 1080 x 2400 pixels and the screen Size is 6.78 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.78 inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh. This Infinix mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Infinix Zero 30 4G price.
Read More +Infinix Latest Mobiles
Infinix Upcoming Mobiles
Infinix Zero 30 4G Availability
| Expected Price: | Rs. 64,899 |
| Release Date: | October 26, 2023 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Infinix Zero 30 4G Price and Specs
| Infinix Zero 30 4G 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 64,899 |