Infinix Smart 9 Price in Pakistan
Infinix Smart 9
Rs. 24,899
OutOfStock
Infinix Smart 9 Price & Specifications
| Release Date | 11-11-2024 |
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | 165.7mm x 77.1mm x 8.35mm |
| Phone Weight | 188g |
| Operating System | Android 14 (Go edition) |
| Screen Size | 6.70 Inches |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Phone Type | IPS a-Si |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | UP TO 2TB |
| Type | 5000 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Front Flash Light | Yes |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 13 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | Helio G81 |
| GPU | G52 MC2 820MHz |
infinix smart 9 price in Pakistan is 24,899 PKR. infinix smart 9 is available with a variant 128 Storage. This storage is enough to save important data. infinix smart 9 launched with impressive color options metallic_black,sandstone_gold,mint_green,neo_titanium. infinix smart 9 phone weighs only 188g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. infinix smart 9 is set up with a 13 MP back camera and 8 MP selfie camera. The processor Helio G81 and G52 MC2 820MHz ensure the smooth performance of infinix smart 9. The Display of infinix smart 9 supports Resolution up to 720 x 1600 pixels and the screen Size is 6.70 Inches. The phone Screen is protected with the latest 6.70 Inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh. This Infinix mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and infinix smart 9 price.
Read More +Infinix Latest Mobiles
Infinix Upcoming Mobiles
Infinix Smart 9 Availability
| Expected Price: | Rs. 24,899 |
| Release Date: | November 11, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Infinix Smart 9 Price and Specs
| Infinix Smart 9 4GB RAM and 128GB Storage | Rs. 24,899 |