Infinix Smart 7 Price in Pakistan
Infinix Smart 7
Rs. 27,999
OutOfStock
Infinix Smart 7 Price & Specifications
| Release Date | 09-02-2023 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 163.8 x 75.6 x 8.7 mm |
| Phone Weight | 188 g |
| Operating System | Android 12 |
| Screen Size | 6.6 inches |
| Screen Resolution | 720 x 1612 Pixels |
| Phone Type | IPS LCD, 500 nits |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 64 |
| RAM | 3 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 5 MP |
| Front Flash Light | Yes |
| Front Video Recording | 720p@30fps |
| Back Camera | 13 MP + 0.3 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | Helio A22 |
| GPU | PowerVR GE8300 |
Infinix Smart 7 price in Pakistan is 28,499 PKR. Infinix Smart 7 is available with a variant 3GB RAM and 64GB Storage. This storage is enough to save important data. Infinix Smart 7 launched with impressive color options coastal_green,iceland_white,peacock_blue,polar_black. Infinix Smart 7 phone weighs only 188 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Infinix Smart 7 is set up with a 13 MP + 0.3 MP back camera and 5 MP selfie camera. The processor Helio A22 and PowerVR GE8300 ensure the smooth performance of Infinix Smart 7. The Display of Infinix Smart 7 supports Resolution up to 720 x 1612 Pixels and the screen Size is 6.6 inches. Mobile battery capacity is Li-Po 5000 mAh, non-removable. This Infinix mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Infinix Smart 7 price.
Read More +Infinix Latest Mobiles
Infinix Upcoming Mobiles
Infinix Smart 7 Availability
| Expected Price: | Rs. 27,999 |
| Release Date: | February 09, 2023 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Infinix Smart 7 Price and Specs
| Infinix Smart 7 3GB RAM and 64GB Storage | Rs. 27,999 |
| Infinix Smart 7 4GB RAM and 64GB Storage | Rs. 24,199 |