Infinix Note 60 Price in Pakistan
Infinix Note 60
Rs. 84,899
InStock
Infinix Note 60 Price & Specifications
| Release Date | 01-03-2026 |
| SIM Support | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Phone Dimensions | 162.4 x 77.2 x 7.5 mm |
| Phone Weight | 199 g |
| Operating System | Android 16, up to 3 major Android upgrades, XOS 16 |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Screen Resolution | 1208 x 2644 pixels |
| Phone Type | Type |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | No |
| Type | 6500 mAh |
| Front Camera | 13 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Back Camera | 50 MP + 8 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
Infinix Note 60 price in Pakistan is 84,899 PKR. Infinix Note 60 is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. Infinix Note 60 launched with impressive color options Mist Titanium,Midnight Black,Fizz Blue,Ocean Blue,Solar Orange. Infinix Note 60 phone weighs only 199 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Infinix Note 60 is set up with a 50 MP + 8 MP back camera and 13 MP selfie camera. The processor Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) and Mali-G615 MC2 ensure the smooth performance of Infinix Note 60. The Display of Infinix Note 60 supports Resolution up to 1208 x 2644 pixels and the screen Size is 6.78 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.78 inches. Mobile battery capacity is 6500 mAh. This Infinix mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Infinix Note 60 price.
Read More +Infinix Latest Mobiles
Infinix Upcoming Mobiles
Infinix Note 60 Availability
| Expected Price: | Rs. 84,899 |
| Release Date: | March 01, 2026 |
| Phone Status: | InStock |
Infinix Note 60 Price and Specs
| Infinix Note 60 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 84,899 |