Infinix Note 50i Price in Pakistan
Infinix Note 50i
Rs. 59,999
Coming Soon
Colors
Infinix Note 50i Price & Specifications
| Release Date | 16-02-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 164.5 x 76.7 x 8.2 mm (6.48 x 3.02 x 0.32 in) |
| Phone Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Operating System | Android 13, XOS 13 |
| Screen Size | 6.66 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Phone Type | AMOLED |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | Unspecified |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 16 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 64 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Infinix Note 50i price in Pakistan is 59,999 PKR. Infinix Note 50i is available with a variant 8GB RAM and 256GB Storage. This storage is enough to save important data. Infinix Note 50i launched with impressive color options Variable Gold,Obsidian Black,Impression Green. Infinix Note 50i phone weighs only 198 g (6.98 oz) which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Infinix Note 50i is set up with a 64 MP back camera and 16 MP selfie camera. The processor Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) and Mali-G52 MC2 ensure the smooth performance of Infinix Note 50i. The Display of Infinix Note 50i supports Resolution up to 1080 x 2400 pixels and the screen Size is 6.66 inches. Mobile battery capacity is Li-Po 5000 mAh, non-removable. This Infinix mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Infinix Note 50i price.
Read More +Infinix Latest Mobiles
Infinix Upcoming Mobiles
Infinix Note 50i Availability
| Expected Price: | Rs. 59,999 |
| Release Date: | February 16, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Infinix Note 50i Price and Specs
| Infinix Note 50i 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 59,999 |