Infinix Note 50 5G Price in Pakistan
Infinix Note 50 5G
Rs. 74,999
Coming Soon
Infinix Note 50 5G Price & Specifications
| Release Date | 22-02-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 168.5 x 76.5 x 8.5 mm (6.63 x 3.01 x 0.33 in) |
| Phone Weight | 205 g (7.23 oz) |
| Operating System | Android 13 |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Phone Type | IPS LCD, 120Hz, 580 nits (peak) |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 16 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 108 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Infinix Note 50 5G price in Pakistan is 74,999 PKR. Infinix Note 50 5G is available with a variant 4GB RAM and 128GB Storage. This storage is enough to save important data. Infinix Note 50 5G launched with impressive color options Magic Black,Interstellar Blue,Sunset Gold. Infinix Note 50 5G phone weighs only 205 g (7.23 oz) which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Infinix Note 50 5G is set up with a 108 MP + 2 MP back camera and 16 MP selfie camera. The processor Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) and Mali-G57 MC2 ensure the smooth performance of Infinix Note 50 5G. The Display of Infinix Note 50 5G supports Resolution up to 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) and the screen Size is 6.78 inches. Mobile battery capacity is Li-Po 5000 mAh, non-removable. This Infinix mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Infinix Note 50 5G price.
Read More +Infinix Latest Mobiles
Infinix Upcoming Mobiles
Infinix Note 50 5G Availability
| Expected Price: | Rs. 74,999 |
| Release Date: | February 22, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Infinix Note 50 5G Price and Specs
| Infinix Note 50 5G 4GB RAM and 128GB Storage | Rs. 74,999 |