Infinix Note 40i Price in Pakistan
Infinix Note 40i
Rs. 59,999
Coming Soon
Infinix Note 40i Price & Specifications
| Release Date | 16-05-2023 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 164.5 x 76.7 x 8.2 mm |
| Phone Weight | 198 g |
| Operating System | Android 13, XOS 13 |
| Screen Size | 6.66 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Phone Type | AMOLED |
| Screen Protection | No |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | Unspecified |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 16 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 64 MP + QVGA |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Processor | Mediatek MT6769 Helio G85 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Infinix Note 40i price in Pakistan is 59,999 PKR. Infinix Note 40i is available with a variant 8GB RAM and 256GB Storage. This storage is enough to save important data. Infinix Note 40i launched with impressive color options Obsidian Black. Infinix Note 40i phone weighs only 198 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Infinix Note 40i is set up with a 64 MP + QVGA back camera and 16 MP selfie camera. The processor Mediatek MT6769 Helio G85 and Mali-G52 MC2 ensure the smooth performance of Infinix Note 40i. The Display of Infinix Note 40i supports Resolution up to 1080 x 2400 pixels and the screen Size is 6.66 inches. Mobile battery capacity is Li-Po 5000 mAh, non-removable. This Infinix mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Infinix Note 40i price.
Read More +Infinix Latest Mobiles
Infinix Upcoming Mobiles
Infinix Note 40i Availability
| Expected Price: | Rs. 59,999 |
| Release Date: | May 16, 2023 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Infinix Note 40i Price and Specs
| Infinix Note 40i 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 59,999 |