Infinix Hot 60 Pro Price in Pakistan
Infinix Hot 60 Pro
Rs. 43,599
InStock
Colors
Infinix Hot 60 Pro Price & Specifications
| Release Date | 16-08-2025 |
| SIM Support | Dual-Sims |
| Phone Dimensions | 163.5 x 75.9 x 6.6 mm |
| Phone Weight | 170 g |
| Operating System | Android 15 OS |
| Screen Size | 6.8 Inches |
| Screen Resolution | 1224 x 2720 pixels |
| Phone Type | AMOLED Capacitive Touchscreen |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | Yes |
| Type | 5160 mAh |
| Front Camera | 13 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | 1080p@30/60fps |
| Back Camera | 50 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 1080p@30/60fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | Mediatek Helio G200 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 (1.1GHz) |
infinix hot 60 pro price in Pakistan is 43,599 PKR. infinix hot 60 pro is available with a variant 128 Storage. This storage is enough to save important data. infinix hot 60 pro launched with impressive color options sapphire_blue,titanium_silver. infinix hot 60 pro phone weighs only 170 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. infinix hot 60 pro is set up with a 50 MP back camera and 13 MP selfie camera. The processor Mediatek Helio G200 (6 nm) and Mali-G57 MC2 (1.1GHz) ensure the smooth performance of infinix hot 60 pro. The Display of infinix hot 60 pro supports Resolution up to 1224 x 2720 Pixels and the screen Size is 6.8 Inches. The phone Screen is protected with the latest 6.8 Inches. Mobile battery capacity is 5160 mAh. This Infinix mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and infinix hot 60 pro price.
Read More +Infinix Latest Mobiles
Infinix Upcoming Mobiles
Infinix Hot 60 Pro Availability
| Expected Price: | Rs. 43,599 |
| Release Date: | August 16, 2025 |
| Phone Status: | InStock |
Infinix Hot 60 Pro Price and Specs
| Infinix Hot 60 Pro 8GB RAM and 128GB Storage | Rs. 43,599 |