Infinix Hot 40i Price in Pakistan
Infinix Hot 40i
Rs. 33,899
OutOfStock
Infinix Hot 40i Price & Specifications
| Release Date | 05-12-2023 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 163.6 x 75.6 x 8.3 mm |
| Phone Weight | 190 g |
| Operating System | Android 13, XOS 13 |
| Screen Size | 6.56 inches |
| Screen Resolution | 720 x 1612 Pixels |
| Phone Type | IPS LCD, 90Hz, 480 nits (peak) |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Type | 5000 mAh |
| Front Camera | 32 MP |
| Front Flash Light | Yes |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 50 MP + 0.08 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | N/A |
| Radio | FM radio |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Processor | Unisoc T606 |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
Infinix Hot 40i price in Pakistan is 33,899 PKR. Infinix Hot 40i is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. Infinix Hot 40i launched with impressive color options palm_blue,starlit_black,starfall_green,horizon_gold. Infinix Hot 40i phone weighs only 190 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Infinix Hot 40i is set up with a 50 MP + 0.08 MP back camera and 32 MP selfie camera. The processor Unisoc T606 and Mali-G57 MP1 ensure the smooth performance of Infinix Hot 40i. The Display of Infinix Hot 40i supports Resolution up to 720 x 1612 Pixels and the screen Size is 6.56 Inches. The phone Screen is protected with the latest 6.56 Inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh. This Infinix mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Infinix Hot 40i price.
Read More +Infinix Latest Mobiles
Infinix Upcoming Mobiles
Infinix Hot 40i Availability
| Expected Price: | Rs. 33,899 |
| Release Date: | December 05, 2023 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Infinix Hot 40i Price and Specs
| Infinix Hot 40i 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 33,899 |
| Infinix Hot 40i 8GB RAM and 128GB Storage | Rs. 29,499 |