Infinix Hot 30i Price in Pakistan
Infinix Hot 30i
Rs. 22,049
OutOfStock
Infinix Hot 30i Price & Specifications
| Release Date | 12-08-2023 |
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | N/A |
| Phone Weight | N/A |
| Operating System | Android v12 |
| Screen Size | 6.6 inches |
| Screen Resolution | 720 x 1612 Pixels |
| Phone Type | 90 Hz Display with Water Drop Notch |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | N/A |
| Type | 5000 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 13 MP Dual Camera |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | N/A |
| Processor | Octa Core, 2.3 GHz Processor |
| GPU | Helio G37 |
Infinix Hot 30i price in Pakistan is 22,549 PKR. Infinix Hot 30i is available with a variant 4GB RAM and 128GB Storage. This storage is enough to save important data. Infinix Hot 30i launched with impressive color options white,glacier_blue,mirror_black,marigold. Infinix Hot 30i phone is lightweight, which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Infinix Hot 30i is set up with a 13 MP Dual Camera back camera and 8?MP selfie camera. The processor Octa Core, 2.3?GHz Processor and Helio G37 ensure the smooth performance of Infinix Hot 30i. The Display of Infinix Hot 30i supports Resolution up to 720?x?1612? Pixels and the screen Size is 6.6 inches. Mobile battery capacity is 5000?mAh. This Infinix mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Infinix Hot 30i price.
Read More +Infinix Latest Mobiles
Infinix Upcoming Mobiles
Infinix Hot 30i Availability
| Expected Price: | Rs. 22,049 |
| Release Date: | August 12, 2023 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Infinix Hot 30i Price and Specs
| Infinix Hot 30i 4GB RAM and 128GB Storage | Rs. 22,049 |
| Infinix Hot 30i 8GB RAM and 128GB Storage | Rs. 24,449 |