Infinix Hot 20i Price in Pakistan
Infinix Hot 20i
Rs. 32,299
OutOfStock
Infinix Hot 20i Price & Specifications
| Release Date | 27-12-2022 |
| SIM Support | Dual Sim, Dual Standby (Nano-SIM) |
| Phone Dimensions | 164.8 x 76.4 x 8.8 mm |
| Phone Weight | 195 g |
| Operating System | Android 12 Go edition |
| Screen Size | 6.6 inches |
| Screen Resolution | 720 x 1612 Pixels |
| Phone Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M Colors, Multitouch |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 64 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Type | (Li-ion Non removable), 5000 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 13MP AF Triple Camera |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | No |
| Processor | MediaTek MT6762G Helio G25 (12 nm) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Infinix Hot 20i price in Pakistan is 32,799 PKR. Infinix Hot 20i is available with a variant 4GB RAM and 64GB Storage. This storage is enough to save important data. Infinix Hot 20i launched with impressive color options energy_green,luna_blue,wilderness_black,sunset_gold,black. Infinix Hot 20i phone weighs only 195 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Infinix Hot 20i is set up with a 13MP AF Triple Camera back camera and 8 MP selfie camera. The processor MediaTek MT6762G Helio G25 (12 nm) and PowerVR GE8320 ensure the smooth performance of Infinix Hot 20i. The Display of Infinix Hot 20i supports Resolution up to 720 x 1612 Pixels and the screen Size is 6.6 inches. Mobile battery capacity is (Li-ion Non removable), 5000 mAh. This Infinix mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Infinix Hot 20i price.
Read More +Infinix Latest Mobiles
Infinix Upcoming Mobiles
Infinix Hot 20i Availability
| Expected Price: | Rs. 32,299 |
| Release Date: | December 27, 2022 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Infinix Hot 20i Price and Specs
| Infinix Hot 20i 4GB RAM and 64GB Storage | Rs. 32,299 |
| Infinix Hot 20i 4GB RAM and 128GB Storage | Rs. 24,499 |