Infinix GT 30 Pro Price in Pakistan
Infinix GT 30 Pro
Rs. 109,899
Coming Soon
Colors
Infinix GT 30 Pro Price & Specifications
| Release Date | 01-06-2025 |
| SIM Support | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Phone Dimensions | 163.7 x 75.8 x 8 mm |
| Phone Weight | 189 g |
| Operating System | Android 15 |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Screen Resolution | 1224 x 2720 pixels |
| Phone Type | N/A |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | Unspecified |
| Type | 5200 mAh or 5500 mAh |
| Front Camera | 13 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Back Camera | 108 MP + 8 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 4K@30/60fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | FM radio |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali G615-MC6 |
Infinix GT 30 Pro price in Pakistan is 109,899 PKR. Infinix GT 30 Pro is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. Infinix GT 30 Pro launched with impressive color options Dark Flare,Blade White,Shadow Ash. Infinix GT 30 Pro phone weighs only 189 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Infinix GT 30 Pro is set up with a 108 MP + 8 MP back camera and 13 MP selfie camera. The processor Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510) and Mali G615-MC6 ensure the smooth performance of Infinix GT 30 Pro. The Display of Infinix GT 30 Pro supports Resolution up to 1224 x 2720 pixels and the screen Size is 6.78 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.78 inches. Mobile battery capacity is 5200 mAh or 5500 mAh. This Infinix mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Infinix GT 30 Pro price.
Read More +Infinix Latest Mobiles
Infinix Upcoming Mobiles
Infinix GT 30 Pro Availability
| Expected Price: | Rs. 109,899 |
| Release Date: | June 01, 2025 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Infinix GT 30 Pro Price and Specs
| Infinix GT 30 Pro 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 109,899 |