Infinix GT 20 Pro Price in Pakistan
Infinix GT 20 Pro
Rs. 87,999
OutOfStock
Infinix GT 20 Pro Price & Specifications
| Release Date | 26-04-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 164.3 x 75.4 x 8.2 mm |
| Phone Weight | 194 g |
| Operating System | Android 14, XOS 14 |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2436 pixels |
| Phone Type | AMOLED |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 12 |
| Card Slot | N/A |
| Type | 5000 mAh |
| Front Camera | 32 MP |
| Front Flash Light | Yes |
| Front Video Recording | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Back Camera | 108 MP + 2 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | FM radio |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Mediatek Dimensity 8200 Ultimate |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
Infinix GT 20 Pro price in Pakistan is 92,599 PKR. Infinix GT 20 Pro is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. Infinix GT 20 Pro launched with impressive color options blue,orange,silver. Infinix GT 20 Pro phone weighs only 194 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Infinix GT 20 Pro is set up with a 108 MP + 2 MP + 2 MP back camera and 32 MP selfie camera. The processor Mediatek Dimensity 8200 Ultimate and Mali-G610 MC6 ensure the smooth performance of Infinix GT 20 Pro. The Display of Infinix GT 20 Pro supports Resolution up to 1080 x 2436 pixels and the screen Size is 6.78 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.78 inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh. This Infinix mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Infinix GT 20 Pro price.
Read More +Infinix Latest Mobiles
Infinix Upcoming Mobiles
Infinix GT 20 Pro Availability
| Expected Price: | Rs. 87,999 |
| Release Date: | April 26, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Infinix GT 20 Pro Price and Specs
| Infinix GT 20 Pro 12GB RAM and 256GB Storage | Rs. 87,999 |